SON DAKİKA

logo

Doğal Afetlerden 70 İlde 19 Milyon Dekar Tarım Alanı Etkilendi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçen yıl 81 ilin 70’inde tarım alanlarının doğal afetler ve yağından etkilendiğini açıkladı.

Bakan Pakdemirli, TARSİM’in 2006 yılından bu yana 10 milyon 630 bin poliçe düzenlediği ve 4.5 milyar lira devlet prim desteği, 5 milyar lira da hasar tazminat ödemesi yaptığını bildirdi. 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yazılı soru önergesinde, “2018 yılında ülke genelinde yaşanan ve ürünlere zarar verilen don olaylarının sayısı kaçtır? Tarım alanlarında don olaylarından dolayı ne kaklar ürün zarar görmüştür? Maliyeti ne kadardır?2018 yılında Niğde ve Aksaray illerinde yaşanan don olaylarının sayısı kaçtır? Ne kadar ürün zarar görmüştür? Maliyeti ne kadardır?” şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi. 

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2018 yılında Ülkemiz genelinde; aşırı sıcaklık, aşırı kar yağışı, aşırı yağış, fırtına, dolu, kuraklık, sel-su baskını, deprem, don, heyelan, hortum, samyeli, şiddetli rüzgâr, yangın ve yıldırım düşmesi afetleri nedeniyle 70 İlimizde yaklaşık 52.450 dekar kapalı, 18.468.800 dekar açık alanda etkilenme meydana geldiğini belirtti. 

 

Niğde ve Aksaray İllerinde 2018 yılında meydana gelen don, dolu, sel-su baskım, fırtına, aşırı yağış ve yangın afetlerinden 418.400 dekar tarımsal üretim alanında etkilenme olduğunu ifade eden Bakan Pakdemirli,, “5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu kapsamında, ilgili yılı içerisinde meydana gelen doğal afetlerden etkilenen çiftçilerimizden, tarım sigortası yaptıran üreticilerimize Tarım Sigortası Eksperleri tarafından hasar tespit çalışmaları yapılmakta ve hasar dosyasının tamamlanmasını müteakip 30 gün içerisinde hasar tazminatları üreticilere ödenmektedir” açıklamasında bulundu. 

 

Bakan Pakdemirli, TARSİM ile Türkiye genelinde uygulamanın başladığı 01 Haziran 2006 tarihinden 26 Aralık 2018 tarihine kadar toplam; Türkiye genelinde; 10.630.691 adet poliçe düzenlenmiş, 4,5 Milyar TL Devlet prim desteği sağlanmış, 5 Milyar TL hasar tazminatı ödenmiştir.

 

Niğde İlinde; 40.990 adet poliçe düzenlenmiş, 61,7 Milyon TL Devlet prim desteği sağlanmış, 81,7 Milyon TL hasar tazminatı ödenmiştir. Aksaray İlinde; 98.699 adet poliçe düzenlenmiş, 36,6 Milyon TL Devlet prim desteği sağlanmış, 26,4 Milyon TL hasar tazminatı ödenmiştir” diye konuştu. 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçen yıl 70 ilde doğal afet ve yangın nedeniyle yaklaşık 19 milyon dekar alanın etkilendiğini belirterek, “Ülkemiz don, sel ve su baskını, kuraklık ve aşırı yağışlar nedeniyle tarımsal üretimde ciddi sorunlar yaşamaktadır. Ancak tarımsal üretim desteklemeleri, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üreticilere TARSİM aracılığıyla yapılmaktadır. Pek çok üretici ÇKS’ye kayıtlı olmadığı için doğal afetlerde ciddi kayıplar yaşamaktadır. ÇKS sisteminin yeniden gözden geçirilerek, tüm çiftçilerin sisteme alınması ve TARSİM’in  tüm üreticilerimizin faydalanacağı bir düzenleme yapması sağlanmalıdır” dedi.

 

2019.02.19 08:25:43

Yorum Yap