SON DAKİKA

logo

ATAY USLU AFET YERİNİ ZİYARET ETTİ.

Finike, Kumluca ve Kemer İlçelerinde hortum felaketi yaşandı. Ak Parti Antalya Milletvekili ve TBMM Akdeniz-PA Komisyonu Başkanı Atay Uslu yaşanan felaketten dakikalar sonra Finike ve Kumluca ilçelerinde afet yerlerinde incelemelerde bulundu. İlk müdahale sonrasında hortumdan yaralanan vatandaşları hastanelerde ziyaret ederek durumları hakkında bilgi aldı.

MAALESEF CAN KAYIPLARI VAR

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu Finike, Kumluca ve Kemer ilçelerinde hortum felaketi yaşandığını ifade ederek yaşanan felakette 3 kişinin hayatını kaybettiğini, 10'dan fazla  vatandaşın yaralandığını, araçlarda, evlerde, seralarda ve portakal bahçelerinde zararlar oluştuğunu  ifade etti.

Milletvekili Atay Uslu yaptığı açıklamada şunları ifade etti; "Hortum esnasında bölgedeydim. Denizden çıkan  hortumu gördüm. Hortumdan dakikalar sonra zarar oluşturduğu noktalara ulaştım.  Adeta yıkıp geçti. Üzülerek ifade edelim hortum can kayıplarına  ve yaralanmalara neden oldu. Bu yüzden acımız büyük. Hortumda yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, Yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Yardım ve hasar tespit çalışmaları Antalya Valiliği ve Belediyelerce hızla yapılıyor. " dedi.

BİLİM İNSANLARI VE ÜNİVERSİTELER
HORTUMLARIN SEBEPLERİNİ ARAŞTIRMALI 


Antalya Milletvekili Atay Uslu hortum felaketinin Akdeniz kıyılarında son yılarda artarak devam ettiğini ifade ederek  kamuoyu ile bu konudaki düşüncelerini paylaştı: "Bu hortumların sebeplerinin bilim insanlarınca araştırılması gerekiyor. İklim değişikliği diğer aşırı doğa olaylarının birçoğunda olduğu gibi, hortumların sıklaşmasında da akla gelen ilk nedenler arasında olduğu söylenmekte. Ancak yeteri kadar ispatı yok. Türkiye’de hortum olaylarının sayısı ve sıklığı konusunda referans alabileceğimiz bir veri tabanı yok. Akdeniz Üniversitemizin bilim insanları hem verilerin toplanması hem de olağanüstü doğa olaylarının sebepleri üzerine özel  çalışmalar yapmalı."

2019.01.25 09:12:21

Yorum Yap