SON DAKİKA

logo

TEKNOPARK kuruldu

DÖSİAD’ın geleneksel perşembe kahvaltısına katılan Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, “Hedefimiz ilk 5 yılda 10 bin öğrenciyle Türk Eğitim Sistemi’ne katkı sağlamak” dedi.

Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek,  Döşemealtı Sanayici İşadamları Derneği'nin (DÖSİAD) geleneksel olarak düzenlediği kahvaltı buluşmasının bu haftaki konuğu oldu. Kahvaltıya DÖSİAD Başkanı Gültekin Gencer, yönetim kurulu ve üyeler katıldı. Yüksek,  Antalya Bilim Üniversitesi’nin çalışmaları hakkında DÖSİAD üyelerine bilgilendirme yaptı. Antalya Bilim Üniversitesi’nin 2010 yılında kurulduğunu belirten Prof. Dr. Yüksel, üniversitenin ilk mezunlarını 2016 yılında verdiğini söyledi. Yüksel, “2017 yılında ikinci mezunlarını verdi. Bu yıl da 3’üncü mezunlarımızı vereceğiz” dedi. Antalya Bilim Üniversitesi’nin stratejisinin yüzde 50’sinin yabancı öğrenci olduğu bir üniversite olmak istediklerini ifade eden Yüksek, “ Hedefimiz ilk 5 yılda 10 bin öğrenciyle Türk Eğitim Sistemi’ne katkı sağlamak” dedi. Üniversitede 5 fakültenin olduğunu söyleyen Yüksek, “Bu fakülteler mühendislik, hukuk, iktisadi ve idari bilimler, mimarlık ve turizm. Fakültelerin altında da 14 bölümümüz ve meslek yüksekokulumuz var.  Meslek yüksekokulumuza 4 bölümle başladık. Önümüzdeki yıl sağlıkla ilgili bölümlerle 10’a çıkaracağız” dedi.

ANTALYA’DA SAĞLIK TURİZMİNE KATKI

Antalya’da sağlık turizmine hizmet etmek amacıyla Antalya Bilim Üniversitesi olarak diş hekimliği fakültesi ve tıp fakültesi açmayı planladıklarını söyleyen Yüksek, “Gelecek yıl  Diş Hekimliği Fakültesi ile başlayıp tıp fakültesi ile devam ederek sağlık alanında da sağlık turizmine hizmet edecek çok önemli bir konsepti hizmete geçirmek istiyoruz. Kasım ayı sonunda Mark Antalya binasında 2 bin metre kare ağız ve diş sağlığı merkezimiz hizmete açılacak. Eylül ayı itibariyle de ilk öğrencilerimizi almayı hedefliyoruz. Var olan hastanelerin bir tanesiyle sözleşme yaparak tıp fakültesini hizmete açacağız” şeklinde ifade etti.  Üniversite olarak yüksek lisans eğitimi programlarının da devam ettiğini belirten Yüksek, “Aynı zamanda sürekli eğitim merkezinde de eğitimin yaşı yok içerisinde mezunlara değişik sertifika programları uygulayarak hizmet ediyoruz. 20’ye sertifika programı devam ediyor” dedi.  Yüksek, “Organize Sanayi Bölgesi(OSB) Antalya Ticaret ve Sanayi Odası( ATSO) Akdeniz Üniversitesi ile birlikte Teknopark kuruldu. Bu sene de anonim şirketi kuruldu. Anonim şirketten sonra da hızlı bir şekilde AR-GE yapmak, patent almak isteyen herkesi Teknopark’ın içerisine çekmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

2018.10.12 14:05:07

Yorum Yap