SON DAKİKA

logo

Mağara Kaşifleri Sempozyumda Buluştu

Akdeniz Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Mağara Araştırmaları Topluluğu (AKÜMAK) ile Anadolu Speleoloji Grubu (ASPEG) işbirliğinde düzenlenen “8. Ulusal Speleoloji (Mağara Bilimi) ve 4. Uluslararası Speleoloji Sempozyumu” Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programda konuşan Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr. Mehmet Altunkaya, Türkiye’nin Speleoloji Bilimi açısından çok elverişli bir ülke olduğunu, arazisinin %35’inin mağara oluşumuna uygun kayalardan oluştuğunu, ülkemizde yaklaşık 35 ila 40 bin mağara bulunduğunun tahmin edildiğini,  Antalya ve bölgemizin de mağara açısından oldukça zengin olduğu bilgisini vererek, “Mağara denilince birçok insanın aklına korku dolu yerler gelir. Çünkü pek çok gizemli efsaneye konu olmuş yer altındaki bu karanlık ortamlar birçok bilinmeyeni içinde barındırır. Oysa mağaralar uzun yıllar önce insanlar tarafından barınak veya depo olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise turizme açılmış bazı mağaralar hariç bilinmezliklerini halen korumakta ve mağaracılar tarafından keşfedilmeyi ve araştırılmayı beklemektedir. Akdeniz Üniversitesi olarak mağara biliminin gelişimi için çalışmalar yapan mağara kâşiflerini ve bilim insanlarını üniversitemizde ağırlamaktan ve böyle güzel bir sempozyuma ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” diye konuştu.

 

Mağaracılığın, mağaraların araştırılması ve incelenmesi ile ilgilenilen bilim ve spor dalı olduğuna değinen Türkiye Mağaracılık Federasyonu Başkanı Bülent Genç ise “Bazen yerin yüzlerce metre altına uzanabilen mağaralar içlerinde sarkıtların, dikitlerin, sütunların ve diğer oluşumların güzelliğiyle mağara meraklılarını kendisine çekmektedir. Birçok kişi turistik mağaralarda bu oluşumları görebilirken bazıları da bu işi profesyonel bir spor olarak yapmaktadır. Bünyesinde yürüyüş, kampçılık ve ip inişi gibi birçok sportif alanı; ölçüm, haritalama gibi uzmanlık alanlarını; jeoloji, hidrojeoloji, biyoloji gibi bilim dallarını barındıran mağaracılık, bir bakıma zorlu bir spor olsa da bilinmeyenin merakı ve yer altındaki oluşumların güzelliği sayesinde mağaracıyı kendine bağlar.” dedi.

 

Ülkemizden 150, çeşitli ülkelerden 80’e yakın bilim insanının katılımıyla 3-6 Ekim 2018 tarihleri arasında mağaracılıkla ilgili sunumların gerçekleştirildiği sempozyum kapsamında bölgemizde bulunan mağaralara ziyaretler gerçekleştirilerek Akdeniz Üniversitesi’nin, bölgenin ve Antalya’nın tanıtımına katkı sağlandı.

 

 

Öğr. Gör. Fatma YİĞİT AÇIKGÖZ

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü

 

İletişim İçin

Abdullah Çelik

Tel: 0 242 310 2138

2018.10.08 14:19:09

Yorum Yap