SON DAKİKA

logo

ET İTHALATINA DİKKAT

CHP Niğde Milletvekili TBMM düzenlediği Basın toplantısında Sığır eti ithali konusuna değindi. Et ve Süt kurumu yansıra özel sektöre de verilen yetki ile kemiksiz et olarak bilinen lop et ithalinin yapılmasının yolunun açıldığına dikkat çeken Gürer, geçen yıl ithal edilen lop etlerde sorunlar yaşandığını hatırlattı. Gürer, bu konuda basın toplantısı yaparak uyarıda bulunmalarına rağmen, ağustos ayında gelen ve sorunlu olduğu belirlenen etlerdeki sorunun raporlarının 6 ay sonra açıklanmasının da manidar olduğunu belirtti.

ET SORUNU İTHALATLA ÇÖZÜLEMEZ

Gürer, Türkiye’de et sorunun ithalatla çözülemeyeceğini yineleyerek, “Hükümet belki de etlerde sorun olduğunu gündeme getirerek, ‘et tüketimi azalsın ben de paçayı yırtayım’ mantığında olabilir. Ancak sorun bu şekilde çözülmez. Besici desteklenmeli, artan yem fiyatları düşürülmelidir. Meraları tükendi. 12 ay boyunca hayvanlar bazıları GDO’lu yemlerle besleniyor. Bu yemlerle de fiyatlar uçup gidiyor. Maliyet artıyor. Bunun sonucu olarak sıkıntılı süreç yaşanıyor. Yem fiyatlarına müdahale etmek gerekiyor. Meraları geri kazanmadan, yem fiyatlarını düşürmeden bu işin üstesinden gelinemez” dedi.

LOP ET MENŞEİ SORUN

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer kemiksiz et olarak tanımlanan lop etlerin menşeinin saptanmasının sorunlu olduğunun uzmanlarca ifade edildiğini anımsatarak lop et için resmi gazete düzenleme yayınlandı. Geçmişte de vardı ama sorunlu etler ülkemize girdiği yine resmi makamlarca açıklandı. Halka dağıtımı olmamışta kaynağında bu etler incelenmedimi de gümrüğe kadar geldi. Geçen Yıl kasım ayında bu etlerle ilgili şüpheleri mecliste dile getirdim. Bir ay sonra etler bozuk olduğu açıklandı iyide Ağustosta gümrüğe gelen bir et durumu 6 ay sonramı açıklanmalı? Hayvan hastamı değil mi? Bunun incelemesi kim yapıyor. Sığır girişinden çok lop et sorunlu” dedi. 

 

 

2018.10.04 14:03:01

Yorum Yap