SON DAKİKA

logo

Anne Karnından, Doğuma Kadar Tüm Süreç Anlatıldı

Memorial Antalya Hastanesi, yılda iki kere anne adaylarına heyecanlı olan hamilelik ve doğum sürecine hazırlık için kurs açıyor. Anne adaylarının telaşlı günlerinin stresini azaltmak, daha bilinçli ve keyifli bir hamilelik dönemi geçirmeleri için açılan kurslar, rahat ve kolay bir doğum yapılmasına yardımcı oluyor. Ekim ayı boyunca gerçekleştirilen Doğuma Hazırlık Kursu’nın bir sonraki programı Nisan ayında yapılacak.

Anne karnından, doğuma kadar tüm süreç anlatıldı

Senede iki kere gerçekleştirilen kursta, anne karnındaki bebeğin gelişimi, takibi ve gebelik süresince yapılması gereken testler ve bir doğumun nasıl olması gerektiği kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından anne ve baba adaylarına aktarıldı. Anestezi doktoru doğum ağrısını azaltıcı yöntemleri katılımcılarla paylaştı. Gebelik oluşumu, gebelik süresince anne adaylarında meydana gelen fizyolojik değişiklikler, gebelik süresince risk oluşturabilecek durumlar da ele alınan kursta ayrıca, anne adayı gebelik süresince dengeli ve yeterli beslenme hakkında beslenme ve diyet uzmanları tarafından bilgilendirildi.

 

Bebek bakımına dair her şey bu kursta…

Eğitiminde erken doğum durumunda alınabilecek tedbirler, gebelik sürecinin ardından bebek doğduktan sonraki süreçle ilgili bebeğin beslenmesi, anne sütü ve emzirmenin önemi, bebeklik ve çocukluk dönemi aşıları ile bebek bakımı ile ilgili pratik bilgiler anlatıldı. Bebeğin banyosu, göbek bakımı ve masajının yanı sıra; ilk zamanlar bebekle ebeveynler arasında doğru iletişim kurma yöntemleri de çocuk ve ergen psikolojisi uzmanları ve pedagoglar tarafından ebeveynler ile paylaşıldı. Gebelik süresince oluşabilecek cilt sorunları ve tedavi yöntemleri de bu eğitimlerde anlatılan konular arasında yer aldı.

 

Erken teşhis hayat kurtarır!

06-13-20 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen kursta; 01-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı nedeniyle Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Tolgay Akın kursiyerlere meme kanserinin önlenebilir, kontrol edilebilir ve tedavi edilebilir özelliklerini hatırlattı. Kendi kendine meme muayenesinin nasıl yapılacağını gösteren Op. Dr. Akın meme kanserinin erken dönemde teşhis edilebilen ve tedavi şansı çok yüksek bir kanser olduğunu vurguladı.

 

2018.11.08 15:16:21

Yorum Yap