SON DAKİKA

logo

Mesnevî İnsanı Dirilten Bir Kitaptır

Hz. Mevlânâ, Mesnevî ve diğer eserleri üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Kırıkkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu, Antalya Mevlevîhânesi İrfan Meclisi’nde gerçekleştirdiği “Kaynaklarda ve Gönüllerdeki Hz. Mevlânâ” konulu söyleyişinde, Mevlânâ’nın tarihî kişiliğinin ayrıntılı olarak kaynaklarda yer aldığını, bize miras bıraktığı eserlerindeki sözleri, tavsiyeleri ve öğütleriyle de gönüllerimizde her zaman yaşamakta olduğunu söyledi.

Hz. Mevlânâ’nın günümüzde bazıları tarafından haksız ithamlarla insafsızca eleştirildiğini, oysa bizim klasik ilim geleneğimizde böyle bir yaklaşımın bulunmadığını söyleyen Karaismailoğlu şu görüşlere yer verdi: “Mesnevî’deki hikâyeler bizim ibret almamız içindir ve bizim hâlimizi anlatır. Hikâyedeki mesajı doğru anlayıp güncel olarak yorumlamak okuyucuya düşer. Hz. Mevlânâ, dirilmek ve yenileşmek için okunur. Kendimizi, yapıp ettiklerimizi, davranışlarımızı gözden geçirip yeniden canlanmak ve bugünün ihtiyaçlarına göre yeni çözümler getirmek amacıyla aktif bir şekilde hayata katılmak için okunur. Kur’ân-ı Kerîm ve sünnet-i seniyye gibi iki sağlam kaynaktan beslenen Hz. Mevlânâ’nın her âna ve her çağa söyleyecekleri vardır; bu yüzden Mesnevî’nin günümüzde de ayrıca şerh edilip açıklanması gerekir. Bu bakımdan Antalya Mevlevîhânesi’ndeki Hz. Mevlânâ’yı ve onun ilim ve irfan mektebini yeniden anlama çabasına yönelik bu faaliyetler çok değerlidir. Onun sözleri, şiirleri ve öğütleri bu gibi mekânlarda okunarak, anlatılarak ve anlaşılarak Hz. Mevlânâ yaşamaya devam edecektir.”

 

Ankara’da Yazarlar Birliği’nde 18 yıl boyunca sürdürülen Mesnevî okumaları programı çerçevesinde toplam 6 cilt ve yirmibeş bin küsur beyitten oluşan Mesnevî’nin tamamının çeşitli şerhlerden okunarak açıklanmasının tamamlandığını belirten Karaismailoğlu, Antalya Valiliği, Akdeniz Üniversitesi, Büyükşehir Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Antalya Mevlevîhânesi’nde düzenlenen Dîvan okumaları, Mesnevî okumaları ve İrfan Meclisi gibi faaliyetlerin de istikrarlı bir şekilde ve gönül birliğiyle sürdürülmesi durumunda çok verimli sonuçların alınacağını kaydetti. Bu tür faaliyetlerde bazen dinleyenlerin anlatandan daha kıymetli olduğunu belirten Karaismailoğlu, bu derslerin müdavimlerinin zaman içinde ilmî ve irfânî açıdan ne kadar mesafe aldıklarını kendilerinin bile fark edemediğini, kültür ve medeniyet seviyesinin de bu gibi uzun soluklu nitelikli etkinlikler sonucunda yükseldiğini dile getirdi.

Çeşitli soru ve cevaplarla canlı bir şekilde süren söyleşide Hz. Mevlânâ’nın insan aklına gerektiği kadar önem verdiğine dikkat çeken Karaismailoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Akıl, dürüstlük ve samimiyetle birleşirse insanlığın iyiliğine ve yararına büyük işler yapar. Adalet, dürüstlük ve samimiyetle bir arada olmadığı zaman akıl ve bilgi, insanoğlunun elinde büyük bir tehlikeye ve silâha dönüşür. Akıllı insan, aklını dünyada iyi işler yaparak âhiretini kazanmak için kullanır. İşte Hz. Mevlânâ, aklı ve bilgiyi hak ve hakikatle buluşturmayı başarmış büyük bir mutasavvıftır.”

 

 

Öğr. Gör. Fatma YİĞİT AÇIKGÖZ

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü

 

İletişim İçin

Abdullah Çelik

Tel: 0 242 310 2138

E-mail:abdcelik@akdeniz.edu.tr

2018.11.05 11:49:26

Yorum Yap