SON DAKİKA

logo

8. Uluslararası Gerontoloji Sempozyumu Gerçekleştirildi

Türkiye’de Gerontoloji Bilimi’nin gelenekselleşen ilk bilimsel toplantısı konumundaki Uluslararası Sosyal ve Uygulamalı Gerontoloji Sempozyumu’nun sekizincisi, Antalya’da 22- 23 Ekim 2018 tarihlerinde, Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda, Sağlık Bilimleri Fakültesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Sempozyuma; Akdeniz Üniversitesi Rektör Danışmanı Feyzullah Arslan, Sağlık Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Bölümü ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, Dinar Belediye Başkanı ve Ulusal Yaşlılık Konseyi Başkanı Saffet Acar ve Ulusal Sosyal ve Uygulamalı Gerontoloji Derneği Başkanı Emine Ayık Tufan’nın yanı sıra Almanya, Avustralya, Avusturya, Kanada, Danimarka, Hindistan, Endonezya, İran, Japonya, İngiltere, Malezya, Norveç gibi birçok ülkeden ve Türkiye’deki çeşitli Üniversitelerin Tıp, Sağlık, Hemşirelik ve Sosyal Bilimler Fakültelerindeki öğretim üyeleri katıldı.

 

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Ulusal Sosyal ve Uygulamalı Gerontoloji Derneği Başkanı Emine Ayık Tufan, “Ülkemizde bilinmeyen bir kavramı dile getirmek, yoğun emek gerektiren ve cesaret isteyen bir süreçtir. Bizler bütün bu zorluklara rağmen hiçbir engel tanımadan Gerontoloji Derneğini kurarak kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla gerontoloji sempozyumları düzenlemek gibi bir dizi faaliyetler gerçekleştirdik. Şimdi Gerontolojik faaliyetler düzenlediğimiz ilk zamanlara kıyasla toplumumuz gerontolojik bakış ve gerontolojik bakım kavramları hakkında eskiye göre çok daha fazla fikir sahibi oldu. Küçük bir tohum olarak ektiğimiz gerontoloji kavramı bugün gençlere istihdam yaratan bir meslek dalı, bakıma muhtaç yaşlılar içinde umut ve güven kaynağı olmuştur. Bu yılki sempozyumun da ülkemize ve insanlığa faydalı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

 

Bu senenin teması olarak farklı ülkelerde yaşlanma görünümlerinin paylaşıldığı “Aging In” başlığı altında farklı ülkelerden bilim insanları ülkelerinde yer alan yaşlılık ve yaşlanma profillerini paylaştılar. Yaşlılığa Gerontolojik bakış ve bakım açısının sağlanması; yaşlılıkla ilgili sosyal politikalar, bakım modelleri, gerontoloji eğitimi, yaşlanmanın gerontopsiko-sosyal boyutları, karşılaştırmalı Gerontoloji çalışmaları, yaşlı ihmal ve suistimali, yaşlılığın biyopsiko-sosyal yönü, alzheimer ve demans, yaşlılık ve göç, yaşlılıkta sosyal hizmetler ve sağlık hizmetleri, yaşlılıkta aile danışmanlığı ve kuşaklar arası ilişkiler, yaşlılıkta fiziksel aktivite, demografi, yaşlılıkta düşme ve kazalar, kültürlerarası çatışmalar ve yaşlılıkta yerel hizmetler başlıkları altında bildirilerin sunulduğu sempozyuma, katılımın oldukça yüksek olduğu gözlendi.

 

 

Öğr. Gör. Fatma YİĞİT AÇIKGÖZ

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü

 

İletişim İçin

Abdullah Çelik

Tel: 0 242 310 2138

E-mail:abdcelik@akdeniz.edu.tr

2018.10.23 13:50:32

Yorum Yap