SON DAKİKA

logo

TRAFİKTE YENİ DÜZENLEMELER MECLİSTE KABUL EDİLDİ

Antalya Milletvekili Atay Uslu ve Tekirdağ Milletvekilimiz Mustafa Yel hazırlayıp TBMM’ye sunduğu Karayolları Trafik Kanunu ve Bazı Kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi mecliste kabul edildi.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi gereği olarak yasa  teklifleri milletvekillerince hazırlanıyor ve teklif ediliyor. Ak parti Antalya Milletvekili Atay Uslu ve  Tekirdağ Milletvekili Mustafa yel imzasıyla TBMM’ye sunulan teklif Mecliste grubu bulunan siyasal partilerin yüksek oranda desteği ile Genel Kurul’da görüşülerek, kanunlaşmak üzere Cumhurbaşkanlığına sunuldu.

Atay Uslu TBMM genel Kurulunda grup adına yaptığı konuşmada kanun teklifi ile ilgili geniş bir bilgilendirme yaptı.

KARAYOLLARINDA HER HAFTA BİR UÇAK DÜŞÜYOR!

Antalya Milletvekili Atay Uslu Teklifin, Karayolları Trafik Kanunu bölümündeki değişikliklerle;  temel hedefin trafik kazalarını azaltmak, can ve mal kayıplarını minimize etmek olduğunu anlatarak şunları ifade etti: ‘’sürücüleri cezalandırmak değil sürücüleri kurtarmak, sürücülerin hata yapmasını engellemek için yasal düzenleme teklifinde bulunduk.  Maalesef Trafik kazaları nedeniyle günde 20'den fazla kişi, bir yılda ise 7 bin 400'ün üzerinde vatandaşımız hayatını kaybediyor.  Bu ne demek? Haftada bir adet yolcu uçağı düşmekte ve yolcuların tamamı hayatını kaybetmektedir. Havayolu ulaşımında bu senaryo gerçekleşiyor olsa bu durum kabul edilemezdi, hiç kimse uçağa binmezdi. Kamuoyu sarsılır, günlerce ilk haber olarak kamuoyunun gündemini oluştururdu. Her hafta bir uçak düşerse senaryosu,  oysa karayolu ulaşımında maalesef gerçekleşiyor. Karayollarında her hafta 150 kişi hayatını kaybediyor ve bu istatistik bir senaryodan uzak gerçek bir  veridir.’’

KAZALARIN SEBEBİ SÜRÜCÜ HATALARI

Ak Parti Milletvekili Atay Uslu, Son yıllarda Kazalarda ölüm sayısı görece %35 azalmasına rağmen, can kaybı rakamlarına  bakıldığında Avrupa’nın 4 katı oranında bir riskin Türkiye’de devam ettiğini ve meydana gelen trafik kazalarına yüzde 90 civarında sürücülerden kaynaklandığını anlattı.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki hükümetlerin son 15 yılda 20 bin kilometre bölünmüş yol yaptığını, bu sayede karşılıklı çarpışmalardan meydana ölümlü kazalar yüzde 70 oranında azaldığını  anlatan Atay Uslu, kaza tespit raporlarını incelendiğinde kaybedilen insanların yüzde 50'si aşırı hızdan olduğunu anlattı.

TRAFİK EĞİTİMİ VE KÜLTÜRÜ İÇİN DAHA ÇOK ÇALIŞMALIYIZ

Atay  Uslu konuşmasına şöyle devam etti:  ‘’Saatte 110 kilometrelik hızla giderken, çarpışmak, kaza yapmak,  15'inci kattan atlamak demek. Bir insan normalde 15'inci kattan atlayamaz ama gaz pedalına, sonunu düşünmeden basabiliyor. Hız 70’den 140 km/saat’e çıktığında iki kat arttığında ölüm riski iki kat değil 20 kat artıyor.’’

Trafik kazalarını engelleme ve trafik kültürünü oluşturmak için Eğitim, denetim, yasal düzenleme ihtiyaçlarının devam ettiğini, özellikle eğitim ve trafik kültürü için daha çok çalışılması gerektiğini anlatarak  yeni düzenlemeler hakkında bilgi sundu.

HURDA ARAÇLA TRAFİĞE ÇIKILAMAZ

Hurdaya ayrılmış araçlarla trafiğe çıkanlara 2018 Tl idari para cezası öngörülmekte ve araç mülki amir tarafından kamuya geçirilmektedir.

ABARTH EGSOZ KULLANILAMAYACAK

Abartılı  ses çıkaran egzozlar bulunan araçlar için, 1002 TL ceza öngörülmekte ve araç mevzuata uygun hale getirilinceye kadar trafikten men edilmekte.

MAKAS YAPMAK YASAK

Ardı ardına şerit ihlali yani makas hareketi için 1002 TL idari para cezası öngörüldü.

KIRMIZI IŞIKA DİKKAT

Kırmızı ışık ihlalleri geri dönüşümü olmayan ölümlü trafik kazalarına sebep olmakta, Işık ihlali cezası 235 TL.  Bu kapsamda; bir yıl içinde kırmızı ışık kuralını üç defa ihlal ettiği edilenlerin 30 gün sürücü belgesine el konulacak.  

HIZ KAZALARIN ÖNEMLİ SEBEBİ

Ülkemizde son 10 yılda meydana gelen trafik kazalarının yaklaşık % 35’i hız kaynaklıdır.

Cezalandırma sistemi 3 kademeli hale getiriliyor.  

%10-%30 aşım için 235 TL

%30-%50 hız aşımı 488 TL

%50 ve üstü aşımlarda 1002 TL ceza öngörülüyor.

1 yıl içinde 5 kez tekerrürde 1 yıl süre ile, 5 yıl içinde 2 defa sürücü belgesine el konulanın sürücü belgesi iptal ediliyor.


EL FRENİ ÇEKMEK (SPİN)  CEZALANDIRILIYOR

Kamuoyunda spin atma olarak bilinen  üzere el frenini çekerek aracın yönünü ani olarak değiştirme ihlali cezalandırılıyor.  Cezası 5010 TL, ayrıca sürücü belgesi 60 gün süreyle alınır, araç 60 gün süreyle trafikten men edilir.

YAYA  GEÇİTLERİNDE YALARA MUTLAK GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ

Düzenleme ile yaya ve okul geçişlerinde yayalara mutlak geçiş üstünlüğü hakkı getirilmektedir. Yaya geçidine yaklaşmada sürücüler yavaşlamak, yaya adımını yola attıysa durmak zorunda. Kurala uymayanlara 488 TL idari para cezası öngörülmekte.

CEP  TELEFONU İLE KONUŞMAK

Cep telefonlarının kullanımı sırasında sürücüler daha fazla hata yapmakta, bazı tehlikeli durumların ya hiç farkına varamamakta ya da önlem almakta-tepki göstermekte  geç kalmaktadırlar. Seyir halinde cep telefonu kullanmak 235 TL ile cezalandırılıyor.

2018.10.22 10:37:08

Yorum Yap