SON DAKİKA

logo

İpek Yolu Forumu’ndan anlamlı anıt

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen 13. İpek Yolu Belediye Başkanları Forumunun ilk oturumunun ardından, anıt açılışı gerçekleşti. Aile fotoğrafı çekildi. Dünya Vatandaşları Örgütü Başkanı Dr. YoungHoonKwaak, ‘Bu tür abidelerle geçmişi hatırlatıyoruz’ dedi.

32 ülkeden 67 kentten 42 belediye başkanının katılımıyla başlayan 13. İpek Yolu Belediye Başkanları Forumunun ilk oturumu sona erdi. Turizm, Küreselleşme ve 6E(Ekonomi, Eğitim, Çevre, Etik, Mühendislik, Eğlence) konularında görüşmeler yapıldı.Moderatörlüğünü  Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Osman Eravşar’ın yaptığı oturumda, Budva Belediye Başkanı Dragon Krapoviç, Başkan Vekili, CPPCC GuangzhouHuangJionglie, Güney Pasifik Queensland Üniversitesi’nden Prof. Thomas Bauer ve

Kumming Belediye Başkan VekiliHuBaoguooturum başlıkları ile ilgili konuşma yaptı.

İyilik diliyorum

İlk oturumun ardından bütün katılımcılar Antalya Kültür Merkezi (AKM) açık alanında kurulan forum anıtının açılışına katıldı. Modern iki hörgücü olan bir deveyi simgeleyen anıt açılışında konuşan Dünya Vatandaşları Örgütü Başkanı Dr. YoungHoonKwaak eskiden kervanların uzun yolculuklarında güzel yapılar inşa ettiklerine dikkat çekti. Kwaak şunları söyledi: “Bugün bu hatırlanabilir olayları devam ettirmek için bu tür abideler yapmanın uygun fikir olacağını düşündük. Öyle zannediyorum ki bu mermer heykel bizim bütün güzel duygu ve dileklerimizi temsil edecektir. Hepinize iyilikler diliyorum”

Anıt açılışının ardından tüm katılımcılarla birlikte aile fotoğrafı çekildi.

Anıt neyi simgeliyor

İpek yolu sadece tüccarların değil aynı zamanda çift yönlü olarak bilgelerin orduların, fikirlerin, dinlerin ve kültürlerinde yolu olmuştur. Anıtta çift hörgüç, Asya ve Avrupa’nın kucaklaşmasını ticaretin  çift yönlülüğünü ve dalgalı formuyla bu faaliyetin sadece karadan değil deniz yoluyla da yapıldığını vurgulamaktadır. Orta kısımdaki boşluk ise Doğu-Batı etkileşiminin bir diğerine üstünlüğünden ziyade birbirini zenginleştirerek geliştirmesini simgelemektedir.

2018.10.22 09:49:58

Yorum Yap