SON DAKİKA

logo

İnternet Dünyasında Değişim Yeni Başlıyor

Akdeniz Üniversitesi GKT (Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu) tarafından Eczacıbaşı Holding yönetim kurulu başkan yardımcısı ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) başkanı Faruk Eczacıbaşı’nın konuk olarak katıldığı söyleşi düzenlendi.

Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşiye Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 Endüstriyel devrim sonrasında insan hayatında yaşanan değişimlere değinen Eczacıbaşı, asıl hızlı değişimin internetin hayatımıza girmesiyle başladığının altını çizerek, “1989’da suya internet adında bir taş atıldı ve bunun ortaya çıkardığı etkileşim hepimizi en dip hücremize kadar etkiliyor. Artık hiçbir şey eskisi gibi değil ve gelecek bugünden çok daha farklı olacak. İstesek de istemesek de planlarımızı internet dünyasının kurallarına göre yapmamız gerekiyor. Maalesef oyunun kuralları hızla değişiyor ve bu değişime ayak uydurmayanlar kaybetmeye ve kaybolmaya mahkum. Bu durumun avantaj ve dezavantajlarını iyi analiz ederek yarının dünyasına en iyi şekilde hazırlanmalıyız. Aksi takdirde bir zamanlar kendi alanında dünya lideri olan ve bu değişime ayak uyduramayan firmaların bugün adının dahi unutulduğu gibi tarihin kaybedenler klasöründeki yerimizi alırız. İnternet dünyasında değişim yeni başlıyor. Buna siz film yeni başlıyor da diyebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

 Eczacıbaşı, sosyal medyanın yeni yapısından bahsederken internete yüklenen verilerin interneti her geçen gün daha da güçlendirerek onu vazgeçilmez kıldığını ve bunun sonucunda hayatımızın her alanına müdahil olabildiğini ifade ederek öğrencilerden  teknolojinin karanlık yüzüne kör, bilgi yüzüne aç olmalarını istedi.

 Söyleşinin soru cevap kısmında öğrencilerden beyinlerini bilgi çöplüğüne çevirmemelerini de isteyen Eczacıbaşı, “Gereksiz bilgilerle kafalarınızı doldurmayın. Enerjinizi doğru bilgiye nereden ve hangi sağlam kaynaktan  ulaşabileceğiniz konusunda çaba sarfedin ve size sunulan şartlar ve imkanlar dışında alternatif yollar ve çözümler arayın.” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

Öğr. Gör. Fatma YİĞİT AÇIKGÖZ

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü

İletişim İçin

Abdullah Çelik

Tel: 0 242 310 2138

E-mail:abdcelik@akdeniz.edu.tr

2018.10.19 10:47:00

Yorum Yap