SON DAKİKA

logo

Kaleiçi OldTown Festivali sona erdi

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 3’üncü Kaleiçi OldTown Festivali’nin kapanış gecesinde, turizmin 12 ay sürmesi, kent merkezinin bir cazibe merkezi haline gelmesi için Antalya’nın Kaleiçi OldTown Festivali’nde olduğu gibi hep hareketli ve heyecanlı olması gerektiğini söyledi.

Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl 3’üncüsünü düzenlediği Kaleiçi OldTown Festivali, muhteşem bir Pazar günüyle sona erdi.

ANNELER ÇOCUKLARIYLA GEZDİ

Festival etkinlikleri, öğle saatlerinde, merkezi Antalya’da bulunan çalışan Anneler Derneği (ÇADER) işbirliğiyle düzenlenen ve annelerin çocuklarıyla birlikte Kaleiçi gezisiyle başladı. Anneler ve çocukları dar sokaklarını keşfetme ve merak duygusunu tetiklediği Akdeniz’de var olan medeniyetlerin izlerini taşıyan ve milattan önce 4’üncü yüzyıldan bugüne gündelik yaşamın kesintisiz bir şekilde devam ettiği Kaleiçi sokaklarını turlardı.  Etkinlik Antalya Kültür Sanat (AKS) Kaleiçi Evi’nde çocuklara özel bir workshoplasona erdi.

SOKAK PERFORMANSLARI BÜYÜLEDİ

Festivalin son gününde tarihi Kaleçi’nin çevreleyen surlarını dışında Tek Kapılı Han ve Kaleiçi’nin en ihtişamlı yapılarından Hadrianus Kapısı’nda ise sokak performansları, modern sirk sanatları gösterileri vardı. Kale Kapısı’nın hemen yan tarafında bulunan ve tarihi Tek Kapılı Han’a açılan meydanda cyr Wheel gösterisi büyük ilgi çekerken Hadrianus Kapısı’nda bir denge sporu olan slackline ve onun ardından başlayan handbalance performansları büyük bir dikkatle takip edildi. Hıdırlık Kulesi miradorunda düzenlenen jonglörlük atölyesinde Antalyalılar lobut ve top çevirmenin inceliklerini öğrendi.

FESTİVAL SAHNESİNDE SON GECE

Festival sahnesinin son gece konuklarından ilki Pakistanlı sufi müzik grubu oldu. MuhammadTufailKhanSanjrani ve grubunun birbirinden hareketli parçalarına miradoru dolduranlar danslarıyla eşlik ederken 3’üncü Kaleiçi OldTown Festivali, çingene müziğinin Türkiye’de güçlü yorumcularından Reşat Öden konseriyle sona erdi.

HAREKETLİ VE HEYECANLI

Gecede Başkan Uysal,  Antalya kente merkezinin turizmin şu an geldiği noktada ‘sahillerinden kenarındaki şehir’ görünümünde olduğunu söyledi. “Antalya’nın kendisi turizm yapamayan ama sahillerinde turizm yapılan kent görünümünde” diyen Başkan Uysal, Alanya’dan Kaş’a bütün bir Antalya’nın daha çok kültürel ilişkiye, daha çok turiste, daha çok ekonomiye ve daha çok iletişime ihtiyacı olduğunu söyledi. Antalya’nın Kaleiçi OldTown Festivali’nde olduğu gibi hep hareketli, heyecanlı ve dünyanın dört bir tarafından insan çeker halde olması gerektiğini belirten Başkan Uysal, “Bunun için biz elimizde ki kaynakları doğru kullanıyoruz. Kaleiçi bizim için çok önemli bir miras ve aynı zamanda da bir değerli kaynak. Kaleiçi OLdTown Festivali’yle bütün dünyada Kaleiçi gibi eski kent merkezine sahipkentlerle entegre olmaya çalışıyoruz” diye konuştu. 

2018.10.17 10:00:41

Yorum Yap