Erkin Özgünsür
Terör Belası
M.Emin Özgünsür
Sedef Hastalığı ve Para Tuzakları -2
Ferudun Özgünsür
Sahada Röportaj
İsa Kavlak
Nisanda Kar
R.Levent Kutay
Aşkın "A" Hali
Berna Kaya
İçinize Bakın
Caner Kolağasıgil
Hayatımız Survivor
   

Antalya'da En Çok Tercih Ettiğiniz Serinleme Yöntemi Nedir ?

Tüm Anketler

 
ANTALYA
Romatizmal Kalp Hastalığı Öldürücü Olabilir

Küçük yaşlardayken alerjisi olduğunu bilmediği penisilin iğne nedeniyle kalp romatizması hastalığına yakalanan 26 yaşındaki Gökhan Alp, Medical Park Antalya Kalp Hastanesi'nde olduğu ameliyatla yeniden sağlığına kavuştu.

28 Aralik 2015 12:16
Yorum Sayısı :0  


Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunu olan ve Uluslararası Ticaret Yüksek Lisansı yapan 26 yaşındaki Gökhan Alp, çocukluk döneminde geçirdiği romatizmanın kalbine etki ettiğinin tespit edildiğini belirterek, “6 yaşındayken yüksek ateş nedeniyle ailem, en yakın hastanenin acil servisine beni götürdü. Tüm tedavilere rağmen kalbimde bir takım problemler baş gösterdi” şeklinde konuştu.

“YILLAR SONRA SIKINTI YİNE ORTAYA ÇIKTI”

Geçirdiği rahatsızlığın sonrasında bazı belirtiler nedeniyle yine hastaneye başvurduklarını anlatan Gökhan Alp, “Kalp kapakçıklarımın 5 ila 8 yıl arasında ömrü olduğu söylendi. Buna rağmen yıllarca doktor kontrolüne gitmedim. Geçtiğimiz ay halsizlik ve şiddetli göğüs ağrısı şikayetiylehastaneye başvurdum. Yapılan tahlillerin ardından aort ve kapaklarda sıkıntı yine ortaya çıktı. Yapılan operasyonda iki kalp kapakçığım değişti, sıkıntıda olan üçüncü kapakçık da kurtarıldı” ifadelerini kullandı.

“KALBİN İKİ KAPAĞINDA ROMATİZMAL KALP HASTALIĞI GELİŞMİŞ”

Gökhan Alp’in çocukluk döneminde geçirdiği üst solunum yolu enfeksiyonunun kalbide etkileyerek kalp romatizmasına yol açtığını hatırlatan Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü ve Kalp-Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Okutan, “Kalbin iki kapağında romatizmal kalp hastalığı gelişmiş. Normalde takip edilen bu hastalarda kapaklar ileri derecede bozulunca ameliyata alınıp, bu kapaklar ya tamir ediliyor ya da değiştiriliyor” dedi.

“ANTİBİYOTİK TEDAVİSİYLE ENFEKSİYONU BASKI ALTINA ALDIK”

Hastası Gökhan Alp’in bozuk kapaklarının geçirdiği bir enfeksiyon nedeniyle oluştuğunu ve bakteriyel endokardit denilen son derece ölümcül bir kalp rahatsızlığının meydana geldiğine vurgu yapan Prof. Dr. Okutan, “Her iki kapak da mikroorganizmaların istilası altındaydı. Aynı zamanda kalp yetmezliği, karaciğer yetmezliği gibi başlangıç döneminde böbrek yetmezliği de vardı.Bu tür hastalarda yapılacak şey; antibiyotik tedavisiyleenfeksiyonu baskı altına almak, hastayı hastane şartları altında takip ederek uygun zamanda ameliyata almaktır” şeklinde konuştu.

“ENFEKSİYONLAR BU KAPAKLARI TUTABİLİR”

Gerçekleştirilen operasyonda kapakların ikisinin de hem aort hem mitral kapakta mikroorganizmalar tarafından istila edilmiş durumda olduğunu tespit ettiklerini anlatan Prof. Dr. Okutan sözlerine şöyle devam etti:“Ameliyattan sonra vücutta gizli olan enfeksiyon bu yeni kapakları da tutabilecek kapasitededir. Bu yüzden bu hastalara uzun süre antibiyotik tedavisi yapılmakta. Burada dikkat edilmesi gerekilen konu; eğer bir kapak bozuksa herhangi bir dönemde kana mikrop karıştıysa endoskopik girişimler, kürtajlar, diş çekimi gibi nedenlerle kana mikrop karıştığında ya da zatürrebenzeri herhangi bir enfeksiyon geçiriyorsa bu kapakları tutabilir.”

YORUMLAR
Henuz Yorum Yok...