Erkin Özgünsür
Terör Belası
M.Emin Özgünsür
Sedef Hastalığı ve Para Tuzakları -2
Ferudun Özgünsür
Sahada Röportaj
İsa Kavlak
Nisanda Kar
R.Levent Kutay
Aşkın "A" Hali
Berna Kaya
İçinize Bakın
Caner Kolağasıgil
Hayatımız Survivor
   

Antalya'da En Çok Tercih Ettiğiniz Serinleme Yöntemi Nedir ?

Tüm Anketler

 
ANTALYA
Kanserden Değil, Geç Kalmaktan Korkun

1-7 Nisan Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Antalya Kanser Erken Teşhis Araştırma ve Eğitim Merkezi(KETEM)in yaptığı kanser taramalarında erken teşhis almış hastalara yönelik bilgilendirme ve moral ve motivasyon eğitimine katılan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin; "Kanserden değil, geç kalmaktan korkun."dedi.

12 Nisan 2015 08:35
Yorum Sayısı :0  


Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Olimpos tatil beldesinde 1–7 Nisan Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Antalya Kanser Erken Teşhis Araştırma ve Eğitim Merkezi tarafından yürütülen ücretsiz kanser taramalarında erken teşhis almış hastalara yönelik bilgilendirme, moral ve motivasyon eğitimi başladı.

 

Olimpos Kadirs Ağaç Evlerinin sponsorluğunda gerçekleştirilen etkinliğe Kumluca Kaymakamı Canan Hançer Baştürk, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, Kanser Daire başkan yardımcısı Dr.Hatice Turan, Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Murat Özdemir, Kanser şube müdürü Dr.Tülay Şavlı, Antalya KETEM de görev yapan doktorlar ile erken teşhis yapılan hastalar katıldı.

 

UMUT,HEM HASTALAR HEMDE DOKTORLAR İÇİN ÖNEMLİ…!

 

Etkinlikte erken tanı yapılan hastalarla bir araya gelen Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, kanser tedavisinde son 25 yılda büyük gelişmeler yaşandığını belirterek, “25 sene önce her yüz hastadan yirmi beşini tedavi edebilirken, şimdi bu oran yüzde altmışlara ulaştı. İnşallah gelecek 25 sene içerisinde bu oran yüzde yüze ulaşacağına inanıyorum. Umut, hem hastalar hemde biz doktorlar açısından çok önemli.”diye konuştu.

 

Kanserin tedavisinde teknolojik gelişmelerinde sayesinde erken teşhisin hastalığın tedavi açısından çok önemli olduğunu dile getiren Doç. Dr. Gültekin, “Tüm vatandaşlarımızı önemli günlerde nasıl onlara değer verdiğini göstermek için hediye alıyorlarsa, onların sağlığı içinde ücretsiz kanser tanı merkezlerimize KETEM’lere getirmeleri ve tarama yapmalarını sağlamalarıdır.”diye konuştu.

 

Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Murat Özdemir”Herkesi Sağlığına sahip çıkmaya davet ediyoruz.”

 

Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Murat Özdemir de basına yaptığı açıklamada, Antalya Kanser Erken Teşhis Araştırma ve Eğitim Merkezi tarafından erken tanı yapılmış hastalarla doğal ortamda, doğam yaşamla birlikteyiz.Erken teşhis almış ama hayat kalitelerini korumuş hastalarımızın deneyimlerini paylaşıyoruz.Amacımız hayatın devam ettiğini,erken teşhisin ne kadar önemli olduğunu ve geleceğe ne kadar umutla bakmaya yaradığını göstermek.Bilindiği gibi kanser tehisini Türkiye Halk Sağlığı Kurumuna bağlı KETEM ler tarafından ücretsiz yapılmaktadır.Bütün vatandaşlarımızı kendi sağlıklarına sahip çıkmaya çağırıyorum.Kendilerine en yakın KETEM merkezlerine gelmeleri ve ücretsiz taramalara katılmaya davet ediyoruz.”dedi.

 

KAYMAKAM BAŞTÜRK’DEN KETEM MÜJDESİ.!

 

Kumluca Kaymakamı Canan Hançer Baştürk’de etkinliğe ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını belirterek, “Ben de babamı 5 sene önce maalesef kanserden kaybeden birisi olarak, hastaların bu süreçte neler yaşadığını en iyi bilenlerdenim. Kanserin tedavisi için erken teşhis çok önemli. Bizde Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin ilke yaptığımız görüşmelerde kendisinden batı Antalya’ya KETEM açılması için söz aldık.Kendisi kendilerine boş bina tahsis edilmesi halinde KETEM merkezi açma sözü verdi.İnşallah en kısa sürede bu merkezi bölgemize kazandıracağız.”diye konuştu.

Bu tür bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan onur duyduğunu dile getiren Olimpos Kadirs Ağaç Evlerinin sahibi Kadir Kaya; “İnsanın başına ne zaman ne geleceği belli olmuyor.Bizde bu projeye bir katkımız olsun istedik.”diye konuştu.

 

İKİ GÜN SÜRECEK.

 

Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Olimpos Kadirs Ağaç Evlerinin sponsorluğunda iki gün sürecek olan proje sayesinde Antalya KETEM tarafından yürütülmekte olan ücretsiz kanser taramalarında erken teşhis yapılan hastalara yönelik bilgilendirme eğitimi yanı sıra moral ve motivasyon eğitimi verilecek. Hastalarla birlikte iki gün dolu dolu geçecek etkinlikte doğa yürüyüşü,müzik dinletisi gerçekleştirilecek.

 

 

Ekrem Karaman

Antalya-Kumluca

YORUMLAR
Henuz Yorum Yok...