Erkin Özgünsür
Terör Belası
M.Emin Özgünsür
Sedef Hastalığı ve Para Tuzakları -2
Ferudun Özgünsür
Sahada Röportaj
İsa Kavlak
Nisanda Kar
R.Levent Kutay
Aşkın "A" Hali
Berna Kaya
İçinize Bakın
Caner Kolağasıgil
Hayatımız Survivor
   

Antalya'da En Çok Tercih Ettiğiniz Serinleme Yöntemi Nedir ?

Tüm Anketler

 
ANTALYA
Başkan Uysal İle Hareketli Bir Röportaj : "Belediyeciliğin Şaftını Değiştireceğiz"

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ile bir söyleşi yaptık. Şimdiye kadar bir çok röportaj yaparken, hepsi de makamda gerçekleşmişti. İlk kez bir başkanla alanda röportaj yapma imkanı bulduk. Hem konuştuk, hem yürüdük. Bolca da ses kayıt cihazının "pause" tuşuna bastık. Çünkü, sık sık kayıttan çıktık. Başkan civa gibi. Neredeyse mahalleyi baştan sona kadar dolaştık. Bayındır Mahallesi'nin kaldırım, yol düzenlemelerini inceledik, turunç fidanı diktik.

11 Nisan 2015 18:25
Yorum Sayısı :0  


FERUDUN ÖZGÜNSÜR : Belediyeciliğin “şaftını değiştireceğiz” diyorsunuz, bu nasıl olacak  ? Nasıl bir belediyeciliğin peşindesiniz ?


ÜMİT UYSAL : Belediyeciliğin şaftını düzelteceğiz diyoruz. Bu belediye için değil. Türkiye geneli için söylüyorum. Çünkü Türkiye genelinde olumlu örnekler var, ama çok olumsuz örnekler de var. Yani belediyelerimizin icraatlarında insanın merkezden çıkması beni gerçekten çok ürkütüyor. Tahsis, ticaret, ihale vs. Belediyeler hep karışık işlerle anılıyor. Usulsüz ihalelerden söz ediyorum. 


Yaptığımız her iş insan merkezli olacak.  Yani yaptığımız her iş insana hizmet edecek. Bir yerlerde uçuk kaçık, ihtiraslı binalar yapıp yararlanmadığı onla övünmeyeceğiz. Ticari alan yaratıp onla övünmeyeceğiz. Yaptığımız iş ne ? Düzgün kaldırım, düzgün yol, sıcak asfalt, engelli şeridi, turunç ağacı dikimi, engellilere 7/24 hizmet. Yaşlı Bakım evi. Kreş açıyoruz. Dar gelirli aileler için kreş açıyoruz. Sayıları 10’u bulacak. Okullarımıza spor salonları yapıyoruz, kitle sporlarını arttıralım diye, kadın işlikleri açıyoruz, Gençlik Merkezleri, Etüt Merkezleri, yurtlar açıyoruz. 


Yaptığımız her iş insanla ilgilidir. 


ÖZGÜNSÜR : Turunç Masa ile kaş kişi, belediyeye ulaştı ?


UYSAL : Turunç masamızla torpili kaldırdık. Belediyeyi arayan herkes anında hizmet alabiliyor. Turunç Masamızla bunu yaptık. Turunç Masamızla bugüne kadar yaklaşık 10 bin kişiye hizmet verdik. Gelen şikayetlerin hemen hepsi de küçük sorunlar için arandı. Tamamına yakını da çözdük. Muratpaşa’da her gün 200 civarında sorun çözülüyor. Turunç masa’da 35 personelimiz çalışıyor.


ÖZGÜNSÜR : CHP Başkanlık için niye aday değiştirdi ?


UYSAL : Bana niye teklif getirdiklerini, niye geldiklerini, niye teklif getirdiklerini bilmiyorum. Çok gerilerde kaldı o günler. Ama şu anda gece gündüz çalışıyorum. Ve çok mutluyum. 


ÖZGÜNSÜR : Masanın önü ile arkası farklı mı ?


UYSAL : Ben belediye başkanlığına başladığımda tahmin etmediğim hiç bir şeyle karşılaşmadım. Zaten hep siyasetin içindeydim. Siyaseti hep hizmet aracı gibi görürüm. Siyasetin içinde insan ve hizmet yoksa siyaset basit bir oyuna dönüşür. Oyun için mi siyasete vakit harcayacağız. Benim yıllar yılı siyasi bir kimliğim var.  Ama bu kimliği hep halka, ülkeye, kente hizmet olarak gördüğüm için kenti de çok yakından takip ettim. Ülke genelini de çok yakından takip ettim.  Sanki ben yetkiliyim de ertesi günü bir uygulama yapacakmışım gibi benim hayatım böyle geçti. 


Zaten Büyükşehir kampanyası ile ilgili bir kitap yazılmıştı. Taahhüt kitabı.  O kitabı yazan heyetin başındaydım ben. Ve onun 40-50 sayfası Muratpaşa idi. Dolayısıyla süpriz bir şeyler karşılaşmadım. Uygulamalarımızı yapıyoruz. Mutluyuz. Günde 17 saat çalışıyoruz ama yorulmuyoruz. 


ÖZGÜNSÜR : Muratpaşa Belediyesi’ni beklediğiniz gibi buldunuz mu ? Eksikleri varmıydı ?


UYSAL : Kamu yavaştır. Genel olarak bir çok kez. Her zaman değil. Kamu genelde yavaştır. Örneğin hedef. Aylık, 3 aylık, 6 aylık yıllık hedef kavramları özel sektöre 30 sene önce girmiştir. Kamuya, kamu kuruluşlarına pek girmemiştir. Zorlanıyor girmekte. Böyle mental değişikliklere vakit harcadık. Yoğun bir planlamayla da işlere giriştik. 


ÖZGÜNSÜR : Kırcami’de nasıl bir planlama olacak ? 


UYSAL : Kırcami’de adil, dengeli, yeşil alanı yoğun iyi bir kent ortaya çıkıyor. Katkısı olan kişilere, kuruluşlara, Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederim. 30 yıllık bir sorunu hep beraber çözme imkanı bulduk. Hızla ilerliyor. İnşallah bir aksilik olmadığı takdirde yolumuza devam edeceğiz. Tabii şu var. Parseller büyük olduğu için çok mülkiyetli. Müşterek ortaklı parseller olacak. Bu işin doğasında var. Ama o noktaya kadar getirelim. Bundan sonra da vatandaşlarımız belli anlaşmalarla o planı icra edecekler. Biz hızla 18 uygulamasını, parselasyonu çalışmaya 2 aydır yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Normalde 2-3 senede biter demişlerdi. Ama biz Eylül ayında bitirmeyi planlıyoruz. 


Kırcami’de altyapı ağırlıklı olarak ASAT’ın sorumluluğunda. Biran önce başlanabilir. Ana alterler bellidir. Biz üzerimize düşen peyderpey yaparak devam edeceğiz.


ÖZGÜNSÜR : Mülkiyeti sorunu olan ancak park olan arsaları yeşil alan olarak kente kazandırdınız. Bugüne kadar kaç mülkiyetli arsa park oldu ? 


UYSAL : Üzerine bir bina yapılmak isteniyorsa, örneğin okul yeriyse temizleyip bırakıyorum. Ama spor tesis alanı veya park alanı ise gidip park yapıp halka kazandırıyoruz. Zaten biz bunu kamulaştırsakta parasını ödeyeceğiz,  kamulaştırmasız el atsakta parasını ödeyeceğiz. Bana makul geliyor. Bazıları diyor “başkanı gözü çok kara, pardıl küldür giriyor.” Zaten orası park alanı. Çok mülkiyetli ama kangren olmuş. Mezberelik olarak bekletmektense millete kazandırmaya çalışıyoruz. 25 civarında bu alanlara girdik ve düzenlemesini yaptık. 100-150 yere daha gireceğiz. 


Hisseli olanlarda planda park. Onlarda bu rakama dahil. Plana aykırı bir şey yok. Mülkiyet itilafı ayrı, şehirdeki parkları park yapmak ayrı. Biz şehirdeki park alanlarını park yapıyoruz. 


ÖZGÜNSÜR : Antalya’nın ve Muratpaşa’nın en önemli sorunu nedir ?


UYSAL : Bence şehir ruhunu, dayanışmayı,komşuluğu kent kimliğini çok ayağa kaldıramıyoruz. Herkes kendi bacağından asılıyor. Yani bizim biraz daha kenetlenmemiz mesela birlikte 8 Mart’ta kadınlarımız şiddete karşı şarkı söylediler. Yaklaşık 20.000 kişi çok mutlu olduk.  


Belediyecilik sadece kaldırım, yol değildir. Şehrin bir ruh taşıması lazım dayanışma ruhu taşıması lazım. Şimdi binalarımıza boya teşviki yapacağız. 


2017’de yalıtım zorunluluğu başlayacak. Biz bir örnek gösterelim istiyoruz ki herkes doğru boyasın diye. Binalarımız birbirine benzediğinde kent kimliğimiz berrak hale gelecek görsel olarak. Kentimiz bir estetik kazanacak. 8 Mart gibi etkinliklerimizi, şenliklerimizi, festivallerimizi  çoğalttığımızda da bunu mahallelerimize de yaydığımızda daha bir ruh taşıyacağız. Hep beraber daha mutlu daha kardeşçe yaşayabileceğiz. 


Ne diyor Hadis-i Şerif: “Komşusu açken tok yatak bizden değildir.” Ne diyor Mevlana “Gel kim olursan ol gel diyor” biz böyle bakıyoruz hayata. Muratpaşamızdaki mutluluğu, dayanışmayı, kardeşliği arttıralım. Altta kalanın canı çıkmasın istiyoruz. Fakirlere dönük burs veriyoruz, fakirlere dönük kreş yapıyoruz, yaşlı evi yapıyoruz vs. Böyle bir şehrimizdeki dayanışmayı arttırmak istiyoruz. 


ÖZGÜNSÜR : İl başkanlığımı, Belediye Başkanlığımı yoksa belediye başkanlığımı daha kolay ?


UYSAL : CHP’de İl Başkanlığı hiçbir görevle kıyaslanamayacak kadar zordur. Bizim partimizde İl Başkanlığı çok ağırdır. Aynı anda çok iş birden yapmak zorunda kalırsınız. Personeliniz ve kaynağınız yoktur. Belediyede personeliniz ve kaynağınız var. Güçlükleri olsada çalışabiliyorsunuz. İl Başkanlığı gerçekten çok ağır bir sivil toplum görevidir. 


ÖZGÜNSÜR : Bugüne kadar CHP’de hiç bir zaman meclislerde bütünlük sağlayamadı. Bunu neye bağlıyosunuz ?


UYSAL : Tartışan partiyiz. Tamam tartışmanın dozunu kaçırıyoruz ama hiç tartışmamaktan iyidir. Hiç tartışmamak çok kötü birşeydir. Tartışabiliyor olmak lazım. Şimdi önseçim var. Ben partimin yaptığı herşeyi körü körüne savunan biri değilim.  Bir partinin kimliği berraktır, nettir. Bununla onur duyarım ama herşeyi körü körüne savunmam. Özgürce fikirlerimi de ifade ederim. 


Ön seçim yapılıyor mesela mükemmel değildir demokrasi ama daha iyisi yoktur demokrasinin. Daha iyi bir formulü yoktur denetimin. En mükemmeli çok mükemmel değildir ama en iyisidir. Ön seçimsiz seçilen vekil vekil midir. Hukuken vekildir ama gerçekten halkın vekaletini almışmıdır. Ön seçimsiz seçilen bir vekil halktan vekaletini almış sayılır mı sayılmaz mı size soruyorum?


ÖZGÜNSÜR : Çetin  Osman Budak ön seçimlere katılmayacak.


UYSAL : Şimdi bu ölçülü bir şekilde siyasetin dışından gelen kalifiye elemanları partilerimiz kontenjanla yerleştirebilir. Bütün demokrasilerde vardır. Ama bütün vekilleri ön seçimsiz belirlerseniz o bölge temsil edilmiyor sayılır. Çetin Osman Budak’ın durumu özeldir. Çok nitelikli, uzun yıllar Antalya’ya güçlü bir ekonomisi olan bölgede ATSO Başkanlığı yapmış bir uzman kişidir. Parti içinde değil sivil toplumda görev almış bir kişi. Onu direk ön seçime sokarsanız o biraz haksızlık olabilir. Kazanmanız lazım. 


Ama tamamen bütün herşeyi merkez yoklamasıyla belirlemeye kalkarsanız bu sefer vekaletsiz vekiller ortaya çıkar. O yüzden CHP’deki tartışma ortamı hiç tartışılmayan yerlere göre daha iyidir. Bazen bizde dozunu kaçırıyoruz o da bir ayrı mesele tabiki de CHP’de.

 
Bizde şimdi bir ruh var arkadaşlarımız amatörce. Bizim bu belediyeciliğin şaftını değiştiriyoruz dediğimiz  ekseni çok iyi anladılar. Yani hepimiz amatör bir ruhla halkımıza hizmet etmek için çırpınıyoruz. 


ÖZGÜNSÜR : Balbey’in yanındaki Tahıl Pazarı Mahallesi’ne ne zaman gireceksiniz ? Atık toplayıcıların deposu oldu. 


UYSAL : Balbey Mahallesi ile ilgili Büyükşehir Başkanımızla görüştüm. Bunula ilgili bir plan yürüyor. Orada  bir uygulamamız olacak dedi. Bakanlık eksenli yürüyen bir plan var. Biz tabi alt belediye olarak bunu beklemek zorundayız. Balbey için.


Tahıl Pazarına biz hizmet edeceğiz  ediyoruz da. Yoğunlaştıracağız. Sırası gelince bu operasyon her mahallede yapılacak. Ben orada Avukatlık yaptım Kökmen İşhanı’nda o mahalleye yakın. Bizde mahalle ayrımı zaten yok. Sadece CLK ve Enerya’nın çıkmasını bekleyerek biz bir iş planı  yapıyoruz. Tekrar kazmayalım diye. Bunca yıl beklemiş mahallelerimiz artık bazıları 1-2 yıl bazıları 3 -5 ay bekleyecek. Ama biz girdiğimizde her yer iyi olacak. 


ÖZGÜNSÜR : Kaldırımlara da asfalt yapıyorsunuz. Antalya’da ilk. Devamı gelecek mi ?


UYSAL : Biz araya araya bulduk. Biliyorsunuz ITB Berlin’e Kaleiçine götürdük. Sergiledik. Baktık bir sürü yerde, kaldırımlarda asfalt var. Meğerse bulmuşlar bizden önce. Bu tırtıklı parkeler olmuyor yani. Ne araba gidebiliyor ne kadınlarımız yararlanabiliyor topuklu ayakkabılarıyla. 


Biz araya araya, deneye yanıla Fen İşlerimizle beraber bulduk. Sonra gittim baktım Avrupa’da da bir çok yerde var. Amerika’daki Beyaz Saray’ın ordaki sokaklarda böyle asfaltmış yani.  Dedim ya keşke bize bunu daha önce biri söyleseydi 3 ay kaybettik dedim. 


ÖZGÜNSÜR : Bayındır’a yaptığınız yatırımın maliyeti ne ?


UYSAL : Bayındır’a yaptığımız maliyetin yatırımı 3 milyon civarı. Sadece kaldırım ve asfalt. 


ÖZGÜNSÜR : Muratpaşa’da hayalinizde gerçekleştirmek istediğiniz en büyük proje ne ?


UYSAL : Benim hokus pokus, böyle ihtiraslı büyük projem yok. Benim amacım insanımı mutlu etmek. Bu söylediklerimi yapmak. Hem fiziksel mekanları asfaltı, yolu yapmak, çöpü yeraltına almak, festivallerle, şenliklerle halkımı bütünleştirmek. Arkasından engellilere, kadınlara, çocuklara sahip çıkmak. Fakirlere sahip çıkmak. Sivil toplumu geliştirmek. Mutlu etmek yani. Yaşlı evleri açmak, kreşlerimizin sayısını arttırmak, halk çamaşırhanelerimizin sayısını arttırmak. Her mahallemizde ulaşılabilir yerde koro çalışması, ulaşılabilir yerde sanat çalışma,  tansiyon - şeker hastası olmasın diye her sabah spor yapan insanlar. Benim projem insanımı mutlu etmek. 


Benim kule dikmemi bekleyenler oluyor hep yok öyle birşey. Tabi binalarımızda var opera ve gösteri merkezimizde var. Baromuzla beraber yurt yapacağız. Bütün derneklerimizi sivil toplum örgütünde bir araya getireceğiz. Hacı Bektaşı Veli Kültür Merkezi yapacağız Zeytinköy bölgesinde. Bahçelievler’e etüt merkezi inşa edeceğiz.  3 - 5 tane böyle binalarımızda var. 


Güzel binalar görkemli binalar ama benim en büyük projem bunların toplamı işte. 
O zaman top yekün hayat düzelecek. Evinden çıkacak düzgün kaldırıma basacak, engelli şeridi olacak, yeri gelince 7/24 belediyeyi arayabilecek. İşsizse meslek edindirme kursuna gidecek iş arayacak. Akşam işten geldiğinde belediyenin spor salonlarına yüzme havuzlarına çok düşük ücretle gidebilecek. Yandım dediğinde belediye yanında olacak. Tiyatrosuna sinemasına gidebilecek. Bundan büyük bir mutluluk olur mu. “

YORUMLAR
Henuz Yorum Yok...