Erkin Özgünsür
Terör Belası
M.Emin Özgünsür
Sedef Hastalığı ve Para Tuzakları -2
Ferudun Özgünsür
Sahada Röportaj
İsa Kavlak
Nisanda Kar
R.Levent Kutay
Aşkın "A" Hali
Berna Kaya
İçinize Bakın
Caner Kolağasıgil
Hayatımız Survivor
   

Antalya'da En Çok Tercih Ettiğiniz Serinleme Yöntemi Nedir ?

Tüm Anketler

 
ANTALYA
MS Hastalığı Kadınlarda Daha Sık Görülüyor

Son günlerde kamuoyunun dikkatini çeken MS hastalığı hakkında bilgi veren Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Nöroloji Bölümü'nden Uzm. Dr. Nilgün Polat, "MS hastalığı erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir" dedi.

09 Agustos 2014 21:04
Yorum Sayısı :0  


MultiplSkleroz (MS) hastalığının en sık 20-40 yaş arası genç erişkinlerde ortaya çıkabilen, ancak nadiren çocukları ve daha ileri yaştaki kişileri de etkileyebilen merkezi sinir sistemi hastalığı olduğunu belirten Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Nöroloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Nilgün Polat bu rahatsızlığın kadınlarda erkeklere oranla daha fazla olduğunu söyledi. MS’ingenellikle değişik şikayetlerden oluşan ataklarla başladığını hatırlatan Uzm. Dr. Polat, “Bu ataklar en az 24 saat, genel olarak da birkaç hafta sürebilir ve sonrasında kendiliğinden ya da ilaç tedavisiyle büyük oranda veya tamamen düzelir” şeklinde konuştu.

“MS, KALITSAL BİR HASTALIK DEĞİLDİR”

MS hastalığının ölümcül bir hastalık olmadığını söyleyen Uzm. Dr. Polat, “Bu konuda yapılmış pek çok çalışma vardır. Bu çalışmalarda ortalama yaşam süresi açısından MS'lilerle sağlıklı bireyler arasında önemli bir fark olmadığı ortaya konmuştur. MS'de bulaşıcılık söz konusu değildir. MS'li kişilerin, bazen aldıkları ilaçların ve hastalığın etkisiyle enfeksiyon hastalıklarına karşı direnme güçleri azalır. Bu nedenle hastaların solunum yolları ya da idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıklara diğer insanlardan daha fazla yakalanma eğilimleri vardır. MS kalıtsal bir hastalık değildir” dedi.

“İLK ANDA BELİRTİLER CİDDİYE ALINMALI”

Uyuşma ve karıncalanma, mesane ve barsak problemleri, yürüme bozukluğu, aşırı yorgunluk, cinsel problemler, baş dönmesi ve denge problemleri, düşünme güçlükleri, titreme, görme bozuklukları gibi belirtilerin MS hastalığı olabileceğini söyleyen Uzm. Dr. Polat, “MS hastalığının özellikle erken dönem belirtileri diğer pek çok sağlık sorunu veya gündelik hayatta sık karşılaşılan problemlerle benzeştiği için kişi ilk anda bu belirtileri ciddiye almayabilir. Ayrıca MS’inen yaygın görülen türü olan iyileşen ve tekrarlayan MS belirtileri zaman zaman görülüp, herhangi bir tedavi olmaksızın kendiliğinden kaybolabilir” diye konuştu.  

“TEŞHİSİ İÇİN TEK BİR YÖNTEM YA DA TEST KULLANILMAZ”

MS teşhisinin ancak testler ve alanında uzman bir doktor tarafından konulabileceğini hatırlatan Uzm. Dr. Polat şöyle devam etti: “Bu hastalığın teşhisi için tek bir yöntem ya da test kullanılmaz. Doktor, önce sağlık geçmişinizi inceler ve beyin omurilik fonksiyonlarını ölçen testler isteyebilir. Test sonuçlarının incelenmesi esnasında doktorun tecrübesi ön plana çıkmaktadır. Nörolojik testler dışında teşhise yardımcı olabilecek MR filmi, sinir yollarının tahrip olup olmadığını anlamaya yarayan elektrik testleri, beyin omurilik sıvısını ölçmeye yarayan testler, kan ve laboratuvar testleri istenebilir.”

YORUMLAR
Henuz Yorum Yok...