Erkin Özgünsür
Terör Belası
M.Emin Özgünsür
Sedef Hastalığı ve Para Tuzakları -2
Ferudun Özgünsür
Sahada Röportaj
İsa Kavlak
Nisanda Kar
R.Levent Kutay
Aşkın "A" Hali
Berna Kaya
İçinize Bakın
Caner Kolağasıgil
Hayatımız Survivor
   

Antalya'da En Çok Tercih Ettiğiniz Serinleme Yöntemi Nedir ?

Tüm Anketler

 
ANTALYA
BAGEV Başkanı Çandır, Temmuz Ayı Enflasyonunu Değerlendirdi

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı ( BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Temmuz ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

04 Agustos 2014 15:38
Yorum Sayısı :0  


Başkan Çandır, Batı Akdeniz Bölgesi'nde enflasyon rakamlarının Türkiye ortalamasının altında olduğuna dikkat çekti. Gıdanın enflasyondaki kilit faktör olmaya Temmuz ayında da devam ettiğini belirten Çandır, "Bunda da Ramazan ayının etkisi olduğunu söyleyebiliriz" dedi. Ali Çandır, gerçekleşen enflasyon rakamlarının Merkez Bankası'nın hedef rakamlarıyla uyuşmadığını belirterek, önümüzdeki süreçte ekonomide yeni stratejilerin belirlenmesi zorunluluğuna dikkat çekti. Çandır, değerlendirmesinde şunları kaydetti:


ENFLASYON İNAT EDİYOR


"Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, tüketici fiyat endeksinde Türkiye genelinde 2014 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,45, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,18, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,32 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 8,35 artış gerçekleşti.


Türkiye genelinde tüketici fiyat endeksinde aylık en yüksek artış yüzde 2,97 ile eğlence ve kültür grubunda gerçekleşti. Aylık düşüş gösteren tek grup yüzde 3,28 ile giyim ve ayakkabı oldu. Yıllık en fazla artış yüzde 13,74 ile lokanta ve oteller grubunda oldu. Temmuz 2014’te endekste kapsanan 432 maddeden; 62 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 234 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 136 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.


Diğer yandan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, 2014 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,73, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,89, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,46 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 9,26 artış gösterdi. Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 1,82, imalat sanayi sektöründe yüzde 0,67, elektrik ve gaz sektöründe yüzde 0,88 ve su sektöründe yüzde 0,39 artış olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde Yurt içi üretici fiyat endeksinde en yüksek aylık artış diğer madencilik ve taşocakçılığı ürünlerinde gerçekleşti. Ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıksız tüketim malında gerçekleşti.


BATI AKDENİZ YILLIK ENFLASYONDA TÜRKİYE'NİN ALTINDA


Tüketici Fiyat Endeksi’nde 2014 yılı Mayıs ayında Antalya, Burdur ve Isparta’nın yer aldığı Batı Akdeniz Bölgesi’nde bir önceki aya göre yüzde 0,39, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,40, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,16 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 8,35 artış gerçekleşmiştir. Batı Akdeniz Bölgemizde enflasyon aylık bazda ve yıllık bazda Türkiye ortalamasının altında, 7 aylık bazda Türkiye ortalamasının üzerinde kalmıştır. Bu oranlara göre Batı Akdeniz Bölgesi, 26 bölge arasında aylık bazda 16'ncı, 7 aylık bazda 8'inci, yıllık bazda ise 13'üncü bölge konumunda yer almıştır.


EN FAZLA EĞLENCEYE HARCADIK


Batı Akdeniz Bölgesi’nde ana harcama gruplar itibariyle 2014 yılı Temmuz ayında en yüksek artış yüzde 2,97 ile eğlence ve kültür grubunda gerçekleşti. Alkollü içecekler ve tütünde yüzde 1,99, haberleşmede yüzde 1,90, lokanta ve otellerde yüzde 1,05, ulaştırmada yüzde 0,71 artış gerçekleşti. Batı Akdeniz Bölgesi’nde ana harcama grupları itibariyle 2014 yılı Temmuz ayında endekste yer alan gruplardan sadece giyim ve ayakkabı grubunda yüzde 5,59 oranında düşüş gerçekleşti. Batı Akdeniz Bölgesi’nde ana harcama grupları itibariyle 2014 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre en fazla artış yüzde 16,02 ile lokanta ve oteller grubunda oldu. Gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 13,31, ulaştırma yüzde 10,03 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama gruplarıdır."

YORUMLAR
Henuz Yorum Yok...